Dala jsem dohromady takový malý přehled výhod a nevýhod různých možností krmení koček. Krmiva zde zohledňuji ta nejběžnější, tedy hotová mokrá i suchá průmyslová krmiva, a krmení čerstvou stravou, nejčastěji tedy BARFem, ale samozřejmě lze krmit i vařenou stravou z čerstvých komponentů.
Zde je tedy názor jedné výživové poradkyně, stručně a jasně v bodech:
Výhody kompletních hotových krmiv:
- jednoduchost a nenáročná příprava
- časová úspora
- nemusíte mít žádné hlubší znalosti – většina kvalitních kompletních krmiv obsahuje vše potřebné
- snadnější dávkování, a pokud pracujete např. na dlouhé směny, suché krmivo (granule) můžete nechat kočkám volně k dispozici nebo v dávkovači, případně v interaktivních hračkách
- protože v případě granulí jde o koncentrát, který vydrží delší dobu, šetří se na logistice a tedy zátěž životního prostředí je o něco menší, navíc se produkuje méně obalového materiálu
- cena může být v případě hotových krmiv velmi příznivá, ale to se týká spíše granulí

Nevýhody kompletních hotových krmiv:
- velmi často je v nich příliš velké množství rostlinných komponentů, včetně rostlinných bílkovin
- granule, tedy suchá krmiva, jsou nevýhodná pro pitný režim – nedoplňují vodu a naopak ji tělu „kradou“, přičemž kočky samy od sebe příliš nepijí nebo pijí nedostatečně (pozor na močové kameny, problémy s ledvinami)
- mohou obsahovat velké množství doplňkových látek, které nejsou vždy fyziologické, pro kočku potřebné a zdravotně nezávadné
- je pravděpodobné, že dlouhodobé krmení formou i obsahem nevhodných, převážně levných druhů hotových krmiv, je důvodem většího výskytu určitých onemocnění v dnešní populaci domácích koček
- podle mého názoru je obecně u hotových krmiv problematická ochrana spotřebitele: používané suroviny v souvislosti s jejich deklarací nikdo nekontroluje a stejně tak chybí kontrola zaopatření zvířete esenciálními živinami, neboť žádný oficiální úřad toto nehlídá
- o suchých hotových krmivech pro kočky (granule) lze obecně říci, že toto není fyziologické krmení a z pohledu zdraví je to problematické
Výhody čerstvého krmení:
- reflektuje biologii koček a tím podporuje přirozené zdraví, jde o nejzdravější možnost
- většině koček více chutná, pokud jsou od mala zvyklé na různorodou a převážně čerstvou stravu
- lépe sestavíte krmnou dávku při výskytu alergií nebo potravinových nesnášenlivostí, v případě potřeby můžete i lépe hýbat s energetickou hodnotou při stejném objemu krmiva
- zajišťuje lepší pitný režim, což je právě u koček velmi důležité
Nevýhody čerstvého krmení:
- časová náročnost, příprava a logistika
- je nutné mít větší přehled o výživových potřebách koček
- přechod na čerstvou syrovou stravu bývá náročnější u koček zvyklých jen na průmyslová krmiva (intenzivně dochucovaná), kočky jsou zvířata svých zvyků a velké změny nemají rády
- těžko zajistíte čerstvou stravu, pokud kočka žije pouze v bytě a vy nebýváte delší dobu doma (syrové ani vařené maso – a ani hotová mokrá krmiva – v misce dlouho nevydrží a kočky zpravidla starší a už méně kvalitní maso nesežerou, tím pak vzniká zbytečný odpad a ztráty)
Čím tedy kočky krmit?
BARF
Jako jedna z nejlepších, respektive nejzdravějších možností se nabízí BARF, tedy krmení syrovým masem podle biologického vzoru, napodobující přirozenou kořist. Syrové maso, kosti, vnitřnosti a zdroj vlákniny je vhodné doplnit také o esenciální živiny jako jsou některé minerály a mastné kyseliny, které v potravinách běžně chybí.

Vařená strava
Jako druhou nejzdravější možnost můžete volit stravu vařenou (doma připravovanou, leč tepelně upravenou), a ani zde se nevyhnete nutným doplňkům, které pomohou vyvážit nedostatek látek, které se v mase běžně nevyskytují, a zároveň nahradí ztráty vzniklé tepelnou úpravou.
Hotová krmiva
Samozřejmě můžete volit i z široké nabídky hotových krmiv, ať už krmiv kompletních, která by – při doporučeném dávkování – měla obsahovat všechny pro kočku esenciální živiny a měla by dodat i potřebnou energii, nebo krmiv doplňkových, která se mezi sebou musí vzájemně vhodně kombinovat tak, aby došlo k potřebnému zaopatření kočky ve všech směrech.

Hotová krmiva pro kočky jsou k dispozici suchá i mokrá. Protože kočka je svým původem pouštní zvíře a málo pije, ze zdravotního hlediska jsou lepší krmiva mokrá. Pokud však kočka jiné krmení neakceptuje a zároveň má pro Vás velký význam i udržitelnost a vliv na životní prostředí (nebo nebýváte často doma, máte méně času etc.), samozřejmě můžete zvolit některé z kompletních suchých krmiv, tedy granule.
U granulí prosím nezapomínejte na to, že jde o koncentrát, a kromě nízkého obsahu vody mívají i vysokou kalorickou hodnotu. Toto v dnešní době začíná být problém – prosím zohledněte energetickou potřebu Vaší kočky a doporučené dávkování.
Jak spočítat energetickou hodnotu krmiva, pokud není deklarovaná, se dozvíte (mimo jiné) v e-Booku zdarma Jak rozumět etiketám krmiv. Nicméně u granulí je vždy nevýhodný poměr množství krmiva na energetickou hodnotu (je ho v té misce prostě málo).
Závěrem
Já jako výživový poradce granule pro kočky doporučovat nebudu, na druhou stranu ale rozhodně není nutné vyčítat si, že nemáte kapacitu nebo možnost krmit přirozenou stravou. Trh je dnes obrovský, a určitě už se dá vybírat z nabídky velmi dobrých hotových produktů!
V zásadě se dá říci, že všechny druhy krmiv mají své opodstatnění.
Navíc celkové zdraví se nazakládá jen a pouze na výživě, ve hře je i spousta dalších faktorů, jako je třeba pohyb, způsob chovu, sociální vyžití, láska 🙂 a zcela pragmaticky samozřejmě také geny.
Pokud se Vám článek líbil, budu ráda, pokud ho doporučíte dál 😉
Přeji Vám krásné adventní dny.

Jmenuji se Milada Kajzrová a jsem certifikovaná poradkyně pro výživu psů a koček. Pomáhám chovatelům zorientovat se v různých možnostech a sestavuji krmné plány na míru tak, aby vyhovovaly potřebám všech zúčastněných. Více o mně si můžete přečíst zde. Jsem autorkou e-Booku Jak rozumět etiketám krmiv.